Kalwarię Wejherowską ufundował Jakub Wejher, który był wojewodą malborskim i założycielem Wejherowa.
- Fundator: Kalwaria Wejherowska, nazywana również „Jerozolimą Kaszubską”, została ufundowana przez wojewodę malborskiego Jakuba Wejhera.
- Współfundatorzy i okres budowy: Budowę całego zespołu 26 kaplic rozpoczęto w 1649 roku, a zakończono w latach 1655 lub 1659. Najwięcej kaplic wznieśli sam Jakub Wejher oraz jego żona Joanna Katarzyna. Wśród innych fundatorów wymienia się także archidiakona pomorskiego ks. Mateusza Jana Judyckiego oraz krewnych i dworzan Jakuba Wejhera.
- Cele: Fundacja Kalwarii miała charakter religijny, łącząc ambicje magnackie Jakuba Wejhera z celami kontrreformacyjnymi. Była to realizacja ślubów pobożnych i miała służyć jako cel pielgrzymek, odwzorowując topografię Jerozolimy.
- Zgoda na budowę: Zgodę na budowę Kalwarii Jakub Wejher otrzymał 9 czerwca 1649 roku od biskupa włocławskiego Mikołaja Alberta Gniewosza.
- Opieka: W ramach fundacji, w 1647 roku, Wejher sprowadził do miasta franciszkanów (reformatów), dla których zbudował kościół św. Anny i klasztor, powierzając im opiekę nad Kalwarią i pątnikami.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz