piątek, 15 sierpnia 2025

„Kaszub” – tygodnik Wejherowa (1992–1995)

 Prywatny tygodnik Piotra Grabowskiego wydawany w Wejherowie w latach 1992–1995. 133 numery, linia opozycyjna wobec władz miasta, reportaże interwencyjne i promocja kultury kaszubskiej.


Krótko

„Kaszub” był niezależnym tygodnikiem lokalnym, który ukazywał się w Wejherowie od 3 sierpnia 1992 r. do 25 maja 1995 r. Łącznie wydano 133 numery. Pismo miało charakter opozycyjny wobec władz miasta, a jednocześnie dużo miejsca poświęcało kulturze i tożsamości kaszubskiej.

Geneza i profil

  • inicjatywa prywatna Piotra Grabowskiego – efekt eksplozji prasy lokalnej na początku lat 90.;

  • tygodnik o profilu interwencyjno-społecznym: teksty ujawniające przypadki omijania prawa, kontrola działań samorządu, publicystyka;

  • równolegle: promocja regionu – artykuły o obyczajach kaszubskich, sylwetki zasłużonych mieszkańców, konkursy fotograficzne i graficzne.

Odbiór i znaczenie

  • pismo budziło ostre polemiki i narastała wobec niego krytyka części czytelników;

  • sama obecność tygodnika działała dyscyplinująco na władze i instytucje – zwiększała przejrzystość życia publicznego;

  • „Kaszub” współtworzył lokalną sferę obywatelską początku lat 90., dokumentując ważne procesy transformacji w Wejherowie.

Kalendarium

  • 03.08.1992 – pierwszy numer.

  • 25.05.1995 – ostatnie wydanie; łącznie 133 numery.

Dlaczego warto pamiętać?

„Kaszub” to świadectwo czasu, w którym niezależna prasa lokalna stała się narzędziem kontroli społecznej i budowania lokalnej tożsamości – z równą uwagą patrzył władzy na ręce i pielęgnował dziedzictwo kaszubskie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Duchy i legendy Wejherowa: Kogo można spotkać po zmroku? (Według Reginy Osowickiej)

 Czy Wejherowo ma swoje zjawy? Regina Osowicka w swoim „Bedekerze” udowadnia, że nasze miasto to nie tylko piękne fasady kamienic, ale i cie...