środa, 17 grudnia 2025

Kto był pierwszym powojennym burmistrzem Wejherowa?

 Pierwszym powojennym burmistrzem Wejherowa był Bernard Szczęsny.


Podczas niemieckiej okupacji Bernard Szczęsny był członkiem polskiego ruchu oporu, a następnie został uwięziony w obozie koncentracyjnym Stutthof, z którego uciekł w trakcie marszu śmierci. Po zakończeniu II wojny światowej w 1945 roku Wejherowo zostało z nim jako pierwszym burmistrzem zreintegrowane z Polską.

W okresie niemieckiej okupacji burmistrzem miasta był Teodor Roman Bolduan, który został aresztowany we wrześniu 1939 roku, a następnie bestialsko zamordowany w Piaśnicy,. Okupacyjnym wiceburmistrzem Wejherowa był natomiast Gustaw Bamberger, który uczestniczył w selekcji więźniów w miejscowym więzieniu i po wojnie pełnił funkcję wiceburmistrza Hanoweru w Niemczech Zachodnich,,.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Duchy i legendy Wejherowa: Kogo można spotkać po zmroku? (Według Reginy Osowickiej)

 Czy Wejherowo ma swoje zjawy? Regina Osowicka w swoim „Bedekerze” udowadnia, że nasze miasto to nie tylko piękne fasady kamienic, ale i cie...