Pierwszym powojennym burmistrzem Wejherowa był Bernard Szczęsny.
Podczas niemieckiej okupacji Bernard Szczęsny był członkiem polskiego ruchu oporu, a następnie został uwięziony w obozie koncentracyjnym Stutthof, z którego uciekł w trakcie marszu śmierci. Po zakończeniu II wojny światowej w 1945 roku Wejherowo zostało z nim jako pierwszym burmistrzem zreintegrowane z Polską.
W okresie niemieckiej okupacji burmistrzem miasta był Teodor Roman Bolduan, który został aresztowany we wrześniu 1939 roku, a następnie bestialsko zamordowany w Piaśnicy,. Okupacyjnym wiceburmistrzem Wejherowa był natomiast Gustaw Bamberger, który uczestniczył w selekcji więźniów w miejscowym więzieniu i po wojnie pełnił funkcję wiceburmistrza Hanoweru w Niemczech Zachodnich,,.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz