poniedziałek, 18 sierpnia 2025

Kościół Chrystusa Króla w Wejherowie

Kościół pw. Chrystusa Króla i Błogosławionej Alicji Kotowskiej w Wejherowie jest relatywnie młodą parafią, erygowaną 27 stycznia 1987 roku dekretem biskupim przez ordynariusza diecezji chełmińskiej, Mariana Przykuckiego. 

 


Kościół ten powstał jako wyraz pamięci i hołdu dla wartości, za które Polacy oddali życie podczas II wojny światowej, zwłaszcza w lasach Piaśnicy, skąd wzięła się tradycja poświęcenia kaplicy Męczennikom Piaśnicy na terenie parafii. Ze względu na to, kościół pełni też funkcję Sanktuarium Męczeństwa.

Na początku funkcjonowała tu prowizoryczna kaplica, a w 1988 roku rozpoczęto budowę właściwego kościoła i niezbędnych obiektów. Pierwszy etap budowy – prezbiterium i część nawy – ukończono w 1993 roku. W 1995 roku częściowo spłonął, lecz szkody szybko usunięto. W 2000 roku miała miejsce konsekracja kościoła przez metropolitę gdańskiego arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego.

Parafia w 2001 roku otrzymała dodatkowe wezwanie Błogosławionej Alicji Kotowskiej, która zginęła jako męczennica w Piaśnicy. W sąsiedztwie parafii znajduje się cmentarz Lasów Piaśnickich, a od 2015 roku parafia jest siedzibą dekanatu.

Kościół znajduje się przy ulicy Narutowicza 2 na osiedlu Przemysłowa i jest ważnym miejscem pamięci oraz życia religijnego dla mieszkańców północnej części Wejherowa. W parafii odbywają się msze, odpusty i uroczystości związane z pamięcią ofiar Piaśnicy oraz innych męczenników.

Kościół Chrystusa Króla to symbol zwycięstwa wartości, pamięci historycznej i duchowego wsparcia dla lokalnej społeczności Wejherowa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Duchy i legendy Wejherowa: Kogo można spotkać po zmroku? (Według Reginy Osowickiej)

 Czy Wejherowo ma swoje zjawy? Regina Osowicka w swoim „Bedekerze” udowadnia, że nasze miasto to nie tylko piękne fasady kamienic, ale i cie...