poniedziałek, 23 czerwca 2025

Gazeta Kaszubska | Apel do obywatelstwa miasta Wejherowa

O czym informowała Gazeta Kaszubska z 9 października 1924 roku?





Apel Wejherowo



W archiwach Wejherowa zachował się niezwykły dokument – Apel do Obywatelstwa miasta Wejherowa, który przypomina o ważnym wydarzeniu z życia lokalnej społeczności. Ogłoszenie pochodzi z okresu międzywojennego i dotyczyło uroczystości poświęcenia sztandaru Towarzystwa Powstańców i Wojaków im. Wejhera.

Uroczystość, która odbyła się 12. dnia miesiąca (dokładnej daty brak w tekście), była manifestacją wdzięczności i uznania dla tych, którzy walczyli o niepodległość Polski, w tym powstańców i żołnierzy z Kaszub. Towarzystwo Powstańców i Wojaków im. Wejhera w swoim apelu szczególnie podkreślało znaczenie wolności i niepodległości Ojczyzny, stawiając je ponad wszelkie dobra osobiste.

W apelu czytamy o nadziei, że mieszkańcy miasta, młodzież szkolna oraz wszyscy obywatele licznie wezmą udział w tym patriotycznym wydarzeniu. Podkreślono rolę jedności rodzin i lokalnej społeczności, dla której wolność była najwyższą wartością. Symboliczne znaczenie miało również miejsce – uroczystość zakończyła się na Placu Wejhera, gdzie przed południem zebrały się poczty sztandarowe, wojsko i mieszkańcy.

Apel podpisał Leonard Retzlaff, prezes Towarzystwa, którego nazwisko wpisuje się w historię patriotycznych działań na Kaszubach.

To ogłoszenie jest świadectwem ducha tamtych czasów, gdy Wejherowo tętniło życiem obywatelskim i pielęgnowało pamięć o bohaterach walk o niepodległość.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Duchy i legendy Wejherowa: Kogo można spotkać po zmroku? (Według Reginy Osowickiej)

 Czy Wejherowo ma swoje zjawy? Regina Osowicka w swoim „Bedekerze” udowadnia, że nasze miasto to nie tylko piękne fasady kamienic, ale i cie...